Makedonija za site ili?
Makedonija za site ili?
Christian Sto mislite Vladata treba da napravi vo vrska so naseto ime sprema Grcija?
Christian jas sum za Da ispadne od pregovorite oti ne ni znaci mnogu dali ke ne priznaat kako RM. Bidejki okolu 150 zemji ne imaat priznaeno pod ustavnoto ime,pomegu niv Rusija, Kina i SAD. Ne sum za dvojna formula oti so toa avtomatski ne priznavame deka ima makedonska naselenie vo grcija i se brisat site delovi od istorijata za podelbata na MKD 1913 i se sto i se ima sluceno do den denes. Belkim nekoj egeec ke doe na vlast vo grcija i ke ne priznae ko MKD[:D]
angel Glasav za dvojna formula. Zosto da ne koga Grcija e inatlivo uporna a nie sakame kon megunarodnite integracii.
deni glupo sho prifatile da pregovarat. Za ime ne se pregovara. znachi logichki, od tuka sleduva nie samite ne sme sigurni u nasheto ime !?
ProMKD glupo e sto voopsto gi dadoa imeto i znameto, ama sega za da izlezeme od dupkava vo koja ne zakopa prvata vlada treba najveke da dozvolime dvojna formula i nisto poveke
toni_a eventualno bi prifatil dvojna formula ako site grci se natrtat... sala na strana,bi mozelo so dvojnata ama da napravat grcite golemi gestovi! (priznavanje malcinstvo,se sto e nelegalno odzemeno da se vrati na lugeto,politicka i ekonomska poddrska) -da se odi na edno ime pa eventualno da se izboksuva dvojnata formula,posto vo drugiot slucaj moze i nesto drugo da stane...sega mislam deka e pogoden moment makedonija da svrti taktika i da ide na opcija rep.makedonija za cel svet- inaku mislam deka imase zakon spored koj sekoja drzava moze da se imenuva kako saka. ako e taka resenieto e megunaroden sud. sega nekoj bi kazal deka ke ne blokiraat i ke ni stavaat sopki nasekade,a do sega sto pravea i pravat? dodeka na politicki plan ne pokazeme resitelnost,doslednost i pred se zrelost ke prodolzuva da ni se smee cel svet.
Jakov Двојна формула, ама во таа двојна формула максимум што може да се прифати да биде солуција од типот Република Македонија Скопје, или несшто така, а не како што ќе одбере Грција. Има некогаш и такви непромислени изјави од типот за цел свет Македонија за Грците како они ќе одберат. ВО таков случај они можат да не викаат македонско албанска федерација па да се чудиме. Инаку не мислам дека е двојната формула нешто сташно. Па и Велика Британија мислам дека во односите со Р Ирска го користи името Велика Британија а не Обединето кралство..или несто така беше.??
intel Двојна формула, потполно се согласувам со Јаков.
concrete Mislam deka treba da se prodolzi do bizarnost so pregovorite....na site im e jasno sto se slucuva i toa ke se sluci i ovaka i onaka. Da ne bese taka nemase SVETSKATA diplomatija da se pravi nedovetna na edno bizarno prasanje!!!! Ako gi napustime pregovorite samo im davame aduti da ne sredat pod itno... Dvojna formula : nema takva varijanta toa e samo mackanje oci...na Makedoncite...dvojnoto ona Grckoto ke stane edinecno za dva meseca....... Vaka so dosadni pregovori kupuvame vreme (toa barem SDSM dobro go ima uvezbano), a sepak postoi NEIZVESNOSTA NA UTRESNIOT DEN... moze nas karta da ni se otvori , tarabi i onaka veke cela istorija drzime vo raka, osven ednas 1945 , ama loso procenile togas !!!!! More ima Bog, uste sme na masata!!!!
Jakov Јас мислам дека треба овој грчки притисок да се издржи. Кога мислам да се издржи, подразбирам, де не ја укакаат нашиве и да наседнат на некоја провокација од типот Тројански коњ. Ако сега ги издржиме, мислам дека за три до 4 години тоа прашање ќе биде дефинитвно затворено во наша полза. Наша полза значи дека Грција ќе се согласи со уставното име за сите а они самите ќе изнедрат некоја кованица за нивна домашна употреба со која ќе се топорат како не победиле и како не дефинирале како држава произлезена од времето на Тито и Југославија. Па на крај на крајот цар Пир беше Грк...и победи борејќи се со Рим.
lav Наивни се сите тие кои си мислат дека грчиштава сакаат со нас да се „договорат„ билатерално , само за да им се исполнат желбите на нивното население. Тие сакаат , и тоа е секому ЈАСНО нели , дека името Македонско да ни биде употребувано во сите држави во светот. И ако бидат и се упорни како досега , најверојатно и ќе успеат...на моја жалост пс Не се толку недоветни , та да прифатат нешто кое само по себе ним би им одговарало , за лечење на наталожените им комплекси.
Strelec
quote:
Originally posted by lav
Тие сакаат , и тоа е секому ЈАСНО нели , дека името Македонско да ни биде употребувано во сите држави во светот. И ако бидат и се упорни како досега , најверојатно и ќе успеат...на моја жалост
lav... Ајде пообјасни го ова ако сакаш! Грците сакаат да се викаме Македонија, а тебе ти е жал дека ќе успеат??? Претпоставувам некаков лапсус си направил!?
intel Многу знае што сакал да каже, колку да се најде во муабет:))
Christian jas mislam najgolem kompromis so moze da go napravime e da se vikame severna Makedonija, nesto kako severna i juzna korea.
Jakov
quote:
Originally posted by Christian
jas mislam najgolem kompromis so moze da go napravime e da se vikame severna Makedonija, nesto kako severna i juzna korea.
Јас мислам дека ако веќе додаваме нешто би било паметно да бидеме за Грците, ГОрна Макеодонија. Причината???? Античка Макеодонија во географска смилсла се делелна на Горна и Долна Макеоднија. Зе цал свет Македонија(историското наследство од времето на и пред Александар во името) плус во односто со Грција, повторно топоним кој постоел како таков од дамнешни времиња. Секоја сличност со идеата на Георгиевски за Горна Македонија е случајна, бидејќи не ги знам неговите мотиви за тој предлог што го даде.
ArIeS Makedonceto samo ako ne si ja skroi sudbinata drug ne ni ja kroi.Upornosta ni e na ``zavidno nivo``.Gorna ,Severna,Dolna .... ? I posle se cudime zosto seuste si stoi FYROM za poedini drzavi ?!Sramota!
трендафил Двојната формула за која гласав е само крпење по воопшто прифатеното преговарање за нашето име. Во секој случај треба да се одреди и некоја рамка за името што би го користела Грција и рок после кој, доколку не се постигне договор ќе му соопштиме на светот дека сме Република Македонија (Republic of Macedonia). Всушност треба јасно да му се стави на светот до знење дека тие имаат проблем со кршење на меѓународните норми. Ние сме само оштетени од насилството на т.н. демократски земји, но дека не мислиме тоа да го тераме до недоглед.
Jakov И што кога ние ќе му соопштиме на светот дека сме Макеоднија и кога упорноста ќе ја дигнеме на страшно завидно ниво, без запирки и наводници......а цел свет ќе не погледне и ќе ни рече ок ФИРОМ. Едно е упорност, друго е флексибилност а трето е ИНАЕТ. Тој е одлика на Грците овие 15 години, ама нешто не гледам дека им успева. А ФИРОМ не е плод на нивниот инает, него на нашата ....???? како сакате викајте ја,...ама од тоа треба да се ослободиме.
quote:
Makedonceto samo ako ne si ja skroi sudbinata drug ne ni ja kroi
Кое е значењето на деминутивот Македончето, неверувам дека од милост го напиша тоа?????
ArIeS I znaci sega spored tebe treba non-stop da si prifakame dodavki ?
Christian
quote:
Горна и Долна Макеоднија
pogolem kompromis od nas ne treba osven ova.
Jakov
quote:
Originally posted by ArIeS
I znaci sega spored tebe treba non-stop da si prifakame dodavki ?
Кај прочита нон стоп.....прифаќање...?
ArIeS 1.FYROM 2.ГОрна Макеодонија. I da ne gi pisuvam site ...........
Jakov
quote:
Originally posted by ArIeS
1.FYROM 2.ГОрна Макеодонија. I da ne gi pisuvam site ...........
е де напиши ги само тие не ги дадов јас и не се нон стоп....
ArIeS Aj ok po obrazovan decko si podadena raka.Gledam deka ne se razbirame.
concrete Slusam nekakvi nevladini institucii pocnale da se bavat so anketi okolu toa kakvo ime e prifatlivo za Makedonija i veke pocnuva na osnova na telefonska "anketa" da se vrtat procenti na prifakanje "daj sto dades" na nivo od 25-30%,aj da se kladime deka drugata "merodavna " anketa ke bide barem duplo :):):)!!!! Navistina ne mi e jasno sto narod e ova, ne se raboti ni za inat ,ni za zbes....toa e od Gospod dadeno pravo:REPUBLIKA MAKEDONIJA!!!!!!
Strelec Ja sakate li Egejska Makedonija povtorno nazad? Prviot chekor e vo bilateralnoto obrakjanje so Grcija da bideme Severna Makedonija... Kako shto se obedinija sever i jug vo SAD, kako shto se obedinija Zapadna i Istochna Germanija vo edna edinstvena Germanija, kako shto kje se obedinat za nekolku godini Severna i Juzhna Korea, taka kje dojde den (ako Gospod saka) da se obedinat i Severna i Juzhna Makedonija... Za Pirinska kje bide polesno... za tri cherveni, ete ni ja nazad!:) Znachi, dvojna formula... za cel svet Republika Makedonija, vo bilateralnite odnosi so Grcija Severna Makedonija... Toa e dobitnata kombinacija!:)
Christian
quote:
Znachi, dvojna formula... za cel svet Republika Makedonija, vo bilateralnite odnosi so Grcija Severna Makedonija... Toa e dobitnata kombinacija!:)
voa ke bide kako na loto da sme dobile[:D]
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Ja sakate li Egejska Makedonija povtorno nazad?
Ne ja sakame Strelec....sakame samo da si bideme del od EU kako sto ni sledi po Bozja pravda, a ....togas nema da ima Egejska Makedonija tuku samo Makedonija. Problemot :POVTORUVAM JUBILARNO 500 PAT : ne e imeto na REPUBLIKA MAKEDONIJA!!!! problemot se MAKEDONCITE vo Makedonija i severna i juzna i istocna i zapadna !!!! Pred da bide prifaten ovoj prostor,koj nikoj nikogas nema da go narekuva podrugo od MAKEDONIJA, treba da se istrebat , na site mozni i poznati nacini MAKEDONCITE!!!!!! Po edniot nacin poleka te eliminiraat tebe: stanuvas Canader....,nekoi drugi zemaat Bugarski pasos i stanuvat blagonadezni Blgari ,narod masovno bespovratno emigrira, Great fantazira eden den da se vrati,he,he, albanezive exponencijalno se mnozat ....itn.itn.!!!!! Sto mislis , zosto nikoj ne mafta so evtin ROSKOP saat pred Francuskiot Parlament denovive???????