Исчекор на македонската култура
Исчекор на македонската култура
dejan КОН СВЕТСКАТА ПРЕМИЕРА НА ОПЕРАТА "ЛИДИЈА ОД МАКЕДОНИЈА - ПРВАТА ХРИСТИЈАНКА НА ЕВРОПА" ОД РИСТО АВРАМОВСКИ, ВО ИЗВЕДБА НА СОЛИСТИТЕ И АНСАМБЛОТ НА МАКЕДОНСКАТА ОПЕРА (ЛИБРЕТОТО Е НА ГИЈ ШЕЛЕ И ДОРА ПЕТРОВА, А ПРЕПЕВОТ НА ЛИЛЈАНА И ЈОРДАН ПЛЕВНЕШ) http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=10469 mi e krivo sto nemozam da go vidam ova[:(] bas interesno zvuci.
Mara а бе јас ќе ургирам за да ја има...и за ТЕБЕ ќе ја има[;)] а кој е пак сега злоти? некој спонзор? ај кажи му за картата ти....на мене ми е срам[:D][:D]
dejan zlotty e clen na nasiot forum[:D] znaes li koga ke go pokazuvat operite makedonski na televizija tamu??
Mara ќе прашам...и ќе те информирам....не бери гајле. Туку....она за картата сега....тој злоти мислиш ќе пушти душа и на Мара ќе и даде картичка?[:D]
dejan fala:))) pa ako saka on:p
Mara Дејан, Вчера ја гледав Мадам Батерфлај....и беше далеку подобра од Лидија од Македонија. Целата публика, влкучително и наша Мара, се утепавме од плачење.....многу добра изведба, дефинитивно. [;)] Ова треба сето да оди под Мајски оперски вечери....сакаш да те носам на Есмералда?[;)]
dejan ay dosta Mara! :(((( Majski? toa e vo Maj??? lele...kolku sakav da go vidam toa Lidija od Makedonija, a ova Madam Baterflaj zvuci interesno! ljubomoren sum:p
Mara [:D][:D] па мајските оперски се во мај, барем досега[:D] Љубоморен си ми?[:D] Јас ќе одам на скоро сите опери и балети..и за инает за сите ќе те информирам! Леле...ама Мадам Батерфлај...не ми излегува од глава....многу тажна судбина имала момата....се отепа на крај од љубов![:(]
dejan ay da maj e:p krivo mi e sto nemozam da gi gledam ovie operi, makedonksi:((((( dali ke ima na televizija??? sum videl operi na televizor, ke se napravi nesto takvo vo makedonija?? nemoj da mi kazuvas kolku se dobri:((((((((((((
ozonce Maro dosta!!! Ne ligi pochnav da se nerviram (izvini na loshiot izraz)
Mara леле....денес сите ме бркаат[:(] ама озонче....ти барем можеш да дојдиш до тука. Еве карта јас ќе ти дадам....ми дадоа гратиси![:D] Дејан....сигурно ќе ги даваат на ТВ! Кога ќе гледаш обрати внимание на вториот ред...таму сум јас! Следниот пат ќе ти мавнам рака[;)]
dejan xixixxi, ama jas nemam makedonska televizija tuka:((( nemam satelitska! prati email do nekoj za operite, da gi snimat na dvd, taka nesto!
Mara е сега сателитска тра-ла-ла.....ти соберви пари и доаѓај следниот мај! Јас ќе те частам карти! За возврат сакам карта за Австралија[;)]
dejan dali na sledniot maj ke go ima lidija od makedonija??? karta za avstralija! mmmm prasaj go zlotty;)
ozonce dejane zalosno, no i nie koi sme na samo 100 km od Skopje ne mozime da odime na vakvi kulturni bumovi vo Makedonija...
dejan zasto nemoze?? skapo e?
ozonce Pa eve ti edna presmetka: 1 000 denari benzin, 300 denari patarini, karti po 300-500 denari, pivo vo Skopje 70-100 denari, za jdenje da ne pravime muabet... plus imame star koli :)
Mara Ај сега јас ќе ви направам лиги...[:D] Операта беше прекрасна и Лидија од Македонија имаше прекрасен глас. Проблем беа другите гласови, а и не се читаше убаво!!![:(]
dejan da taka e ozonce:)) mara, ti na televizija go gledase?? go ima li na kaseta ili dvd????
Mara јас го гледав во живо[8D] во МНТ.....и седев зад премиерот! Беше многу згоден овој пат[:D][:D][:D]
Mara Дејан бе...едвај чекав да станам за да ти кажам за Есмералда-балетот од вчера[:D][:D] Многу убаво....не знаеш што пропушташ!!![:D] Јас да сум на твое место.....одман ќе ги наполнам куферите и се враќам дома[;)] Изведбата, дресингот, музиката...па, па...дури и Квазимодо беше преубав[:D][:D]
dejan не знам што пропуштам :((((((((((( а дали на македонска телевизија мозе да се гледа ова све???
Mara е не може....тоа се гледа само со Мара[:D][:D] А што ќе ти фали со мене да дојдеш и да гледаме заедно?[;)]
dejan само со тебе! :D мислам по убаво би било ако гледав со тебе ;) во живо!