Без Шенген визи во Европа
Без Шенген визи во Европа
трендафил Веста важи за говедата од Македонија. Пасошите за нив се и бесплатни (ги плаќа ЕУ), за разлика од тие за луѓето кои ем се плаѓаат ем за нив требаат визи. Дали сакаат да не натераат да посакаме да станеме говеда? [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=46679"]Види повеќе ако сакаш[/url]
achtung_panzer Mala digresija... dali na govedskite pasoshi pishuva deka se od FYROM ili od Macedonia? Ne znam shto tolkava grizha i vnimanie, pa govedata so tie pasoshi odat na klanica, ne na shetanje...
dejan a so ovaa vlada, nisto cudno i da recat da.
трендафил
quote:
Originally posted by dejan
a so ovaa vlada, nisto cudno i da recat da.
Мислам дека функционерскиот дипломатски пасош е изедначен со овој говедскиов. И тие можат да патуваат без виза. Како проаѓаат со дупењето, односно дали им ги дупат и на нив ушите, не знам.
OooOo
quote:
Originally posted by трендафил
Веста важи за говедата од Македонија. Пасошите за нив се и бесплатни (ги плаќа ЕУ), за разлика од тие за луѓето кои ем се плаѓаат ем за нив требаат визи. Дали сакаат да не натераат да посакаме да станеме говеда? [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=46679"]Види повеќе ако сакаш[/url]
trendafil izvini ama postov ti e epten glup! Nemozhev da izdrzham, a da ne napisham :)
dejan duri edno zhivotno po lesno dobi viza za evropa mesto obicen makedonec:(
трендафил
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by трендафил
Веста важи за говедата од Македонија. Пасошите за нив се и бесплатни (ги плаќа ЕУ), за разлика од тие за луѓето кои ем се плаѓаат ем за нив требаат визи. Дали сакаат да не натераат да посакаме да станеме говеда? [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=46679"]Види повеќе ако сакаш[/url]
trendafil izvini ama postov ti e epten glup! Nemozhev da izdrzham, a da ne napisham :)
Нема потреба од извинување. Секој си има свое мислење. Затоа се форумите. Останува фактот дека ЕУ инвестираше во пасошите со кои говедата без други документи можат да одат во Европа. Нивните газди и сите други ја немаат таа привилегија. Тука би поставил и некои други прашања. Дали во пасошот податоците се напишани и на јазикот на имателите (говедата) или се подразбира дека тие треба да го знаат тоа што за некои наши содржавјани е тешко? Што се однесува за човечките патни исправи, дали владата чека со тендерот за таа да ја лапне провизијата од испорачувачот на опрема за современи пасоши, а поголемиот дел да го плати следната?
OooOo Premnogu se zamarash so gluposti ... Shto ako gi znaesh odgovorite na tie prashanja?? Kje spiesh poubavo?? Kje smenish nachin na zhiveenje?? Ne gledam poenta ... Ako toa so pasoshite e del od reformite koi MORA da se napravat za dobitokot od Makedonija da se izvezuva vo Evropa, togash MORA i KRAJ. Neka se zamaraat tie shto se bavat so stocharstvo. Ednostavno ne gledam prostor za diskusija. OooOo P.S. Mozhda pasoshite se dvojazichni [;)]
трендафил
quote:
Originally posted by OooOo
Premnogu se zamarash so gluposti ... Shto ako gi znaesh odgovorite na tie prashanja?? Kje spiesh poubavo?? Kje smenish nachin na zhiveenje?? Ne gledam poenta ... Ako toa so pasoshite e del od reformite koi MORA da se napravat za dobitokot od Makedonija da se izvezuva vo Evropa, togash MORA i KRAJ. Neka se zamaraat tie shto se bavat so stocharstvo. Ednostavno ne gledam prostor za diskusija. OooOo P.S. Mozhda pasoshite se dvojazichni [;)]
Не се замарам. Напротив, пишувањето на форумов ме релаксира. Доколку не пишувам за глупости, нема многу што да пишувам кога се вестите од Македонија и политиката во прашање. Во случајов сум оптимист. Се надевам дека еден ден по говедата и ние ќе појдеме во Европа без визни бариери.