Како да се стави слика на форумов?
Како да се стави слика на форумов?
Strelec
http://69.31.73.172/ebay/homepage/2005/images/IMG_00234.scr

За да ставиме некоја слика на форумов, треба да ја знаеме адресата (URL) на таа слика. Тоа значи дека не можеме да ставиме слика што ја имаме на нашиот компјутер доколку истата не е и публикувана на интернет.
А доколку некоја слика од интернет сакаме да ја ставиме на форумов, адресата на таа слика може да ја најдеме со кликнување на сликата со десното копче од глувчето и потоа од менито одбираме (ќе го видите најдолу) Properties и на тоа кликнуваме со левото копче од глувчето.
На тој начин ни се отвара нов прозор на кој што (меѓу другите работи) ја има и адресата (URL) од таа слика.

На пример, ќе видиме дека адресата од сликата е:
http://www.lukaroski.com/forum/applause.gif
и понатаму е веќе едноставно...

Со помош на таговите, го правиме следново:
[img]http://www.lukaroski.com/forum/applause.gif[/img]

И наместо тоа, овде ќе ни се појави сликата!

OooOo Ako nemate hosting provajder, a sakate da hostirate nekoja slika, edna od opciite e besplatniot hosting servis na TinyPic. Procedura: - Idete na http://www.tinypic.com/ - Stisnete Browse i najdete ja slikata za da i napravite upload i stisnete open - Stisnete Host It! Ako e se uspeshno kje dobiete poraka (*Successfully Hosted!) i odma pod toa kje go dobiete linkot za vashata slika. Ponataka prochitajte go postot na Strelec za procedurata so img tags.
ProMKD Сега дури се научув да го штелувам ѓубрево да куца на Кирилица!! Фала за линкот за хостирање на слики!
angel [img]http://tinypic.com/5fq0rq[/img] Лелееее успеаввввв....ЈЕС!!!! Хосторав слика од мојот компјутер и ја закачив....еве ја.... абе другарчиња ....баш сте срциња....нема што. Без вас ќе си останев г л у п а в а [:D] [:D] [:D]
ZOTE http://tinypic.com/5nrosy (editirano od administrator) Ova e jako, sega idam na site sajtovi kade shto ima Gci da gi nerviram malku [nekogash slikata zamenuva i iljada zborovi]
Strelec Slikata e mnogu dobra, no nemojte da postirate mnogu golemi sliki... Koga e nekoja slika mnogu golema, vo toj sluchaj samo link ostavete!
concrete
quote:
Originally posted by ZOTE
http://tinypic.com/5nrosy (editirano od administrator) Ova e jako, sega idam na site sajtovi kade shto ima Gci da gi nerviram malku [nekogash slikata zamenuva i iljada zborovi]
Zote takvi oklopnici nemalo na ovie prostori, daj videte nekoj posodveten poster!!!!!
Lepak samo da probam dali e OK
Lepak [IMG]http://tinypic.com/5znuag[/IMG]
Lepak pak neznam kako da smenam avatar namesto da imam zname da imam slika. :(
OooOo Za avatar prochitaj [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=10131"]tuka![/url]
The`bItCh ushe za na slika si[;)][:D]
SpaceLily Sho mu falit ma? bash e ubav na Elvis Prisli lichit
Lepak
quote:
Originally posted by The`bItCh
ushe za na slika si[;)][:D]
sto da praam ne sum ubav kako tebe.Majka Priroda tolku dala.[:p][:D]
AaaAa lepak, ostaj drugite so sakat neka zborat... najubav na majka si sigurno
dzadzev Еве уште едно место за хостирање на слики. http://imageshack.us/ [img]http://img284.imageshack.us/img284/3194/imageshack9tu.png[/img] [img]http://img284.imageshack.us/img284/3473/hosty4jr.png[/img]