Oti mrazite tolkova Balgarite?
Oti mrazite tolkova Balgarite?
ink_patriot Kakvo sa vi napravili na vas Balgarite?Oti te parvi vi priznaha kato darjava ili oti vi dadoha yrajie za krizata v Tetovo?Ili pak dnes Balgarija pazi sas samoleti vazduha na Makedonija?[?][?][?]
toni_a na nezreli deca ne se ljutam. najmnogu si gi sakam sestrickite!
Christian koga ke prestanete da ne vikate bugari i koga ke prestanete da sirite ovde netocna propaganda,e duri togas ke pravime muabet kako sto treba.
angel Абе другарче бугарско, пола те разбрав пола не. Прашуваш зошто ги мразиме бугарите? Јас, верувај, незнам дека ги мразиме. Ниеден македонец не ги мрази бугарите се додека бугарите не го нарекуваат бугар. Кога вие би престанале да ширите невистини дека македонците се бугари се би било супер помеѓу нас и вас.
wolf_pack ink_patriot i Christian i angel dobro ti kazhaa, a i jas slichno ke kazhev.
Duhot na Vovata Слушај Христијане, реков и преди и па ќе кажам: Каде чади тамо има и огин (или е имало). Јас одамна сум начисто дека тој кој не се чувствува нешто, не е тоа нешто. Точка. Проблемите се: Првом: да разчистиме конфликтите кои ги имаме со историчките настани. Не би имали проблем воопшто ако јазикот кой го збориме не беше скоро ист и ако историјата ни не беше толку тесно поврзана. И кога има една тема со две мненија тамо ке има разправане и конфликти. Тоа не значи дека кога има потенциал за некаква контроверзија темата мора да биде табу. Значи точно обратното. Не можеме и не бива ни ние ни вие да си затвориме очите и да се правиме дека нема 300 кила горила во куќата. Токму со диалог (колку и непријатен да е) ке се реши овој проблем. Пошто ако се говори за ширење пропаганда, и ти и секој зна дека преку 50 години во МК се ширела антибугарска таква. Да се одрекува ова не е најдобар начин за зафаќане на диалог. Не може да викаш за сламката во окото на опонентот и да не видиш гредата во своето... Второ: Да се гледа на иднината. Па види ова за горилата. Да се игнорираме еден друг не е воопшто опција. И кога нема да се игнорираме нека видиме како ке си помагаме. Денеска Бугарите може да помогнат на МК, а утре кога се сврти историјата ќе бие обратното. И процесот на овој вториот проблем не мора да чекаат решаването на проблемите на првиот. Мора да се движат и двата во истото време. Апропо, ако ние ви мислиме за бугари не ми е јасно каде е навредата. Ако ти мене ме викаш татар или индианец или занзибарец, би ми било чудно, ама нема да се навредам воопшто. Пошто знам много добро што сум (види погоре за чувството) и дека некои мислели инако, воопшто не ме брка.
Duhot na Vovata Do Ink_patriot: Ne se machi da pishesh na nekakov jazik koj mislish za makedonski i po ovaa pricina ni e nitu makedonski nito bugarski. Da ti kazha i az ne te razbrah. Makar i da sam bulgarin, ta drankam...
Christian
quote:
Каде чади тамо има и огин (или е имало).
ne dzabe vikaat rani kuce da te lae,nie vas ve obrazovavme a vie po nas so kamenja mavate.
angel
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
Апропо, ако ние ви мислиме за бугари не ми е јасно каде е навредата.
Во вашите погрешни „мисли„.
BorisVM
quote:
Originally posted by ink_patriot
Kakvo sa vi napravili na vas Balgarite?Oti te parvi vi priznaha kato darjava ili oti vi dadoha yrajie za krizata v Tetovo?Ili pak dnes Balgarija pazi sas samoleti vazduha na Makedonija?[?][?][?]
Jas lichno ne gi mrazam Bugarite kolku shto gi mrazam Grcite. Arno ama, ako vekje zboruvame za mrazenje, nad sevo ova hmm, ne da gi mrazam, ama ne znam tochno kako da ja definiram taa emocija kon Makedoncite koi: 1. Se prijavuvaat kako Bugari so zemanjeto na Bugarski pasosh. 2. Chekaat da bidat potceneti i ponizhuvani vo Grchkiot konzulat vo Skopje samo za da zemat viza i ushte na toa da kazhat blagodaram shto me e***e vo zdrav mozok.
angel Jas ne gi mrazam bugarite a ne poznavam nekoj da gi mrazi. Bas se fin narod. Samo ne mi se dopaga sto nesmemam da patuvam vo Bugarija so mojot mercedes zosto ke mi go zdiplat nekade. Ne pomaga ni alarmi ni bastumi ni nisto, bugarive se maheri za duplenje mercedesi. Sakam da odam na more ama kako bez kola. So avtobus ne odam, naporno mi e, so avion ne sakam tuku sakam kade odam da imam kola za da se setam i da ponesam sto sakam bez da vlecam torbi. Ajde brugarce bugarsko kazi kako ova da go resite. Ako mi ja ukradat kolata ke gi mrazam site bugari sto postoele, ato postojat i sto ke postojat, me razbiras. Dosega mnogu makedonski koli se ukradeni pa neveruvam deka unesrekenite gi sakaat bugarite.
Shovinist Kaто македонците престанат да лажат дека не са били Бугари преди 1945 г, и ние ке престанеме да тврдиме дека и сега са Бугари. Историjaта не може да се менува со sадна дата, македонската нациjа е вештачка творевиньа на Коминтернот и другарот Тито и како таква денеска постои. Това не значи дека требе да се лаже за минатото - историja различна од бугарската преди 1945 г македонците немат. Аку мразат Бугарите од тие причини, това си е проблем на македонците. Тежко е jуговсловенското наследство се пак, не е приjaтно да разбере човек дека долги години са го лагали и водили за носот, и така лугето од Бугари да станат македонци
Shovinist
quote:
Originally posted by angel
Jas ne gi mrazam bugarite a ne poznavam nekoj da gi mrazi. Bas se fin narod. Samo ne mi se dopaga sto nesmemam da patuvam vo Bugarija so mojot mercedes zosto ke mi go zdiplat nekade. Ne pomaga ni alarmi ni bastumi ni nisto, bugarive se maheri za duplenje mercedesi. Sakam da odam na more ama kako bez kola. So avtobus ne odam, naporno mi e, so avion ne sakam tuku sakam kade odam da imam kola za da se setam i da ponesam sto sakam bez da vlecam torbi. Ajde brugarce bugarsko kazi kako ova da go resite. Ako mi ja ukradat kolata ke gi mrazam site bugari sto postoele, ato postojat i sto ke postojat, me razbiras. Dosega mnogu makedonski koli se ukradeni pa neveruvam deka unesrekenite gi sakaat bugarite.
Проблемот со краденьето на скапи коли ке се реши като се воведат шенгенски визи за македонци. По малку македонци ке довагьат, по-малко коли ке им крадат. За Бугарите са важни западните туристи, а това дека на некоj македонец не си е пазил колата, си е негов проблем. Като знае дека се крадне, нема работа тука.
Jakov Форумов е посветен на Историја и теми поврзани со Историјата. За шовинистички и навредливи наслови, теми и провокации немаат место овде. Меѓу членовите на овој форум од Македонија и надвор од неа, неверувам дека има некој кој ги мрзи Бугарите или било кој друг. Убеден сум дека сите се согласуваат со мислењето на Христијан, Ангел,Волф и Борис, така да нема што овде да се каже плус. Особено што не гледам никаква врска меѓу темава и историја.