Каде ја утнавме во кризата, 2001 година?
Каде ја утнавме во кризата, 2001 година?
dejan http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=10829 побарала владата на тогашниот премиер Љубчо Георгиевски токму кога започна воената криза во земјава. може да помогнат во донесувањето странски инвестиции. Грците веќе одамна имаат ангажирано неколку агенции во Брисел и во Вашингтон, кои треба да го подобрат имиџот на Грција и да ја добијат битката за името. <---- a zosto grcive imat nekolku agencii???[:(!]
ProMKD Ne se pravat dogovori so teroristi, duri i albanci da se.
lav
quote:
Originally posted by dejan
http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=10829 побарала владата на тогашниот премиер Љубчо Георгиевски токму кога започна воената криза во земјава. може да помогнат во донесувањето странски инвестиции. Грците веќе одамна имаат ангажирано неколку агенции во Брисел и во Вашингтон, кои треба да го подобрат имиџот на Грција и да ја добијат битката за името. <---- a zosto grcive imat nekolku agencii???[:(!]
Има еден одговор кој вели: ПОСЛЕ БИТКА СИТЕ СЕ ГЕНЕРАЛИ , та и овие кои ќе ни одговорат нема да биат ни за тронка поинакви од погореспоменатите.
toni_a sami ako ne si pomogneme,nikoj drug ne ti pomaga.a ako stvarno pomaga nekoj,toj toa go pravi od sopstven interes. za imeto veke e svrsena rabota,internacionalno ke bide makedonija. a 2001 nema kade sto ne utnavme. da im lezi na dusha na site sto pred,zavreme i posle toa gi napravija tie raboti!
lav
quote:
Originally posted by toni_a
sami ako ne si pomogneme,nikoj drug ne ti pomaga.a ako stvarno pomaga nekoj,toj go pravi od sopstven interes. a za imeto veke e svrsena rabota,internacionalno ke bide makedonija.
ОД ТВОЈА УСТА ВО БОЖЈИ УШИ АМИН
toni_a da nadovrzam,na grcite nisto ne im ostana poveke osven blef. toa i go pravat vo moment,vlogot go izgubija... pa sega na munti! da vidime drugite igraci dali ke se soglasat.
lav
quote:
Originally posted by toni_a
da nadovrzam,na grcite nisto ne im ostana poveke osven blef. toa i go pravat vo moment,vlogot go izgubija... pa sega na munti! da vidime drugite igraci dali ke se soglasat.
Почитуван колега Никојпат не го подценувај противникот ...ососбено ако е од ДАНАЈСКИОТ РОД. пс Тоа треба да биде АЛФА и ОМЕГА во секоја државна Институција ...особено Македонска.
achtung_panzer Toj tekstot od "Vecher" k'o scenario na "Wag the Dog"... ushte Robert DeNiro da iskochi od toj "dokumentot" sose shapcheto... videl nekoj matna situacija pa si rekol "aj da ja frlam jadicata mozhe kje se fati neshto"... kolku se "efektivni" takvite "agencii" se gleda tokmu na primerot so grchkiot problem so nasheto ime koga Amerika ne' prizna, inicijativite vo Strazbur za priznavanje pod ustavnoto ime itn., nasproti site napori na grchkite naemnici da ja zamatat vistinata preku "agencii", "lobisti" i sl. likovi... Ja spomna nekoj mediumskata kampanja za vreme NATO bombardiranjata vrz Srbija, tuka na pr. opshto prifateno e mislenjeto e deka na mediumski plan zapadnite sojuznici dozhiveale totalen poraz... Kade navistinase utna 2001? Iako podjatkuvanjeto pochna mnogu porano, nekoj vo samiot vrv trebashe da si pokjuti (nekoj shto zagina vo avionska nesrekja) pred konechniot jurish vrz Arachinovo i da pushti toj da se sluchi namesto avtobusite... iako bi nemalo nikakvi garancii deka konfliktot bi zavrshil so Arachinovo, bi rekle deka barem se obidovme... I ne deka bez ramkovniot dogovor Makedonija bi uspeala da se opravi, daleku od toa, kolektivnoto pametenje e kratko, fokusot brzo bi potonal vo partiski pazari i diletantstvo...
Jakov
quote:
Originally posted by marko_polog
Jakov, Normalno deka ke se adaptirate,
А ти живееш на Мадагаскар, па немаш потреба да се адаптираш или што....? Вакви работи влечат во лош правец. Или сите ќе се адаптираме или ќе не дупчи кој како ќе стигне.[;)]
lav
quote:
Originally posted by toni_a
kade i vo sto e resenieto? sto treba da se napravi?
Одговорот е едноставен... Да се изврши ЦЕЛОСНА И РАДИКАЛНА ДЕКОМУЊАРИЗАЦИЈА на СЕ ЖИВО и ПРИСАТНО во некојпат виканата Држава на Македонците а потоа национално освестување ...ама за тоа се потребни децении непрекинат и во континуитет изведени потези. пс Нешто слично на ДЕРАТИЗАЦИЈАТА на целета територија без ниту едно промашување.
toni_a da,i nikoj nema da ostane.(inaku onaa obespravenata grupa veke go pravi) nisto,ke si bideme evropejci! kako bese sloganot: the sun,too,is a star a malku mi e cudno ova,netreba li da bide:the sun is a star,too? ona drugoto bukvalen prevod li e od makedonski? ajde tie so angliskiot da kazat!
трендафил А да ја прифатела владата понудата сега ќе пишуваше по новините дека тоа е направено без тендер и некој ќе беше во притвор или затвор. П.С. Кога веќе спомнав затвор, знае ли некој дали е затворен првообвинетиот за платното во „Македонка“, Илко Георгиев, или и понатаму во затвор е само Амди Бајрам. Ова за да знам дали Анди е во затвор само затоа што се кандидираше за градоначалник па уште и ги доби изборите.
toni_a moze nie so edno konjce po ime "makedonija" da im otideme na slednata evrovizija [:)]
Jakov Каде ја утнавме во кризата, 2001 година? Таму што кога веќе праќаат Македонци во Хаг, не ги растуривме малку повеќе. Требаше да им ја удрат стратегијата „тепих“ основната тактика на бившата ЈНА Кога веќе не судат пред цел свет место за 10 цивили да не судеа за хх ххх па кому иде.....ама ај тоа помина сега е времето на Хуриетот и мораме да се адаптираме на сегашноста. А каде е дечкото од Виена го нема....нешто?????
AaaAa Ja utnavme pred krizata, koga lugje so dvojno drzavjanstvo, "plitki" dzebovi, i rambo iluzii ni gi vodea bitnite ministerstva. Koga lugje koi posledna kniga shto ja procitale e "Starecot i ribata" donesuvaa odluki i razmenuvaa paketcinja, dodeka generalite davaa intervjua a vo senka grizea usni. Koga dozvolivme Slobo i Izetbegovic taktiki umesto Kucan i Grekos Magacinos... ama sta zna seljo sta je drzava. Cinam novinarite da se ostavea poarna rabota ke zavrsea. Zlatnata riba od lipkovo ....
Belomorec Не создадовме систем кој ќе почива на традиционални вредности, патриотизам, професионализам и одговорност. Системот од 1945 година до ден денешен е не променет. Локални каубојци Верушевски јуниор, судења без докази, притвори кои траат со години, оцрнување на личност низ пропагандна шема на медиумите, оцрнување на патриоти итн. Свињари ги правиме банкари, говедари генерали, митаџии премиери. Со се се тргува, со име со знаме, со јазик, со малцинства со човечки македонски души. Сите системи на квалитетот му создаваат услови да се искаже, кај нас му вадат виза, што подалеку од Македонија. Зарем со Љубчо, Бранко, Бучко може да добиете било што. Додека овој систем е на власт ништо не е сигурно. Да ви кажам дека се шпекулира со име Република Македонија само латинично препишување, Republika Makedonija. Нека ми каже некој како ќе звучи тоа кога ќе се изгоавара. А и џабе пишуваш брате каде 75% е заглавен во времето споменик ќе му граделе на Тито.Бог да те чува толку неук народ. Инаку да ви честитам визи за Косово.
toni_a kade i vo sto e resenieto? sto treba da se napravi?
marko_polog Jakov, Normalno deka ke se adaptirate, ne mu bese dovolno na Makedonskiot Narod da pogledne malce kon sever za da naucat edna lekcija sto do daska se povtoruva i vo Makedonija denes, zarem sega ne se raduva Makedoncite sto SDS zaedno so uckite ja odbraniva Makedonija od podelbi. Kaj ja utnavme vo krizata?, mnogu ednostavno covece, koga si napadnat od paravojska, ti moras da ja branis Drzavata so Vojska, sto znaci Voena Sostojba, Masovna mobilizacija i eliminiranje na Neprijatelot, sega nekoj ke rece neli 'koja e Makedonija da se sprotistavuva na tie sili sto ja diktiraat celata sudbina na Balkanot', Srbite znaeva deka nemaat sansi protiv tie sili no kolku tolku se sprotistaviva i so toa zasekogas imaat LEGIMITET na Kosovo, a nie batka dobrovolno im ja davame Makedonija. Ebati toa Drzavata sto samata ne saka da opstane, Narod so Najbogata Istorija vo regionot uste se gordee so koj Drzaven Grb?? Znameto go shitnava, Imeto go smeniva i se toa bez reakcii od Narodot. Najgolemata greska bese koga dojde VMRO na Vlast trebase se toa djubre da se pritvori za Predadstvo, sega neka si go drzat i neka se adaptiraat zaedno so ostanatite koj ne znaat kako se branat Nacionalnite Interesi na svojata Drzava i Narod.
concrete Poleka be,kaj ste zapnale,ovde ima i postari koi se sekavaat...iako bea togas mali Titovi pionercinja , za propasta na Francija i guzvite so OAS...kako se vika sega "Petta Republika"???? Poleka malku, nie sme sega kaj cetvrtata......kade da e, ke se pojavi Charles de Gaulle ili Oliver Cromwell, ke se strkala nekoja glava i le voala : the Fifth Republic of Macedonia..... Istorijata sekogas sekoj mora da si ja izodi, koj na konj , koj na magare ,koj peski, uste so UCK na ucka, ama mora :):):!!!! A kao bese : ona sto mora , ne e tesko!!!!!
ProMKD
quote:
toni_a: kako bese sloganot: the sun,too,is a star a malku mi e cudno ova,netreba li da bide:the sun is a star,too? ona drugoto bukvalen prevod li e od makedonski?
-za toj slogan i jas razmisluvav pred nekoj den... -go znam angliskiot jazik dobro, i siguren sum deka ova e bukvalen prevod. Ne moze da se rece deka e pogresno prevedeno, ama ne zvuci dobro. Mozele da stavat "The Sun Is Also A Star" ili taka nesto
toni_a moze gramaticki da e tocno.mislev deka e bukvalen prevod od "i sonceto e dzvezda,isto (taka)" no na makedonski e "i sonceto e dzvezda". tvojot prevod e podobar. jas moslev dali takviot prevod e svojstven na angliskiot jazik?da ne ni se smeat od EU(za sloganot)?