Фото албуми
Фото албуми
Strelec Секој што сака да има свој фото-албум на Forums.VMacedonia, потребно е да достави барање до некој од администраторите и фото-албумот веднаш ќе ви биде креиран.

Во фото-албумот можете да ставите до 50 слики, во вкупно 10 категории по ваш избор. Максималната ’тежина’ на една слика не смее да надмине 70kb, а дозволен е upload на слики со .jpg , .gif & .png екстензија.

Линкот со фото албуми ви е лоциран во десниот горен агол од форумот:


Со кликнување на линкот "Photo Albums", влегувате во делот на форумот резервиран за фото-албуми. Веднаш под поздравот "Welcome" ќе забележите едно вакво копче:


...и со кликнување на тоа копче стигнувате до страницата каде што ги имате вашите фотографии, а со кликнување на ова копче:

...стигнувате и до страницата наменета за работа на вашиот фото-албум.

Во горниот дел на страницата се наоѓа формата со која што можете да правите upload на слики што ги имате на вашиот компјутер (1), да напишете опис на сликата (2), како и да изберете категорија во која ќе се наоѓа сликата (3).


Во долниот дел имате уште една форма со која што на едноставен начин можете да креирате (1), да бришете (2) или да менувате назив на категориите (4), како и да префрлувате фотографии од една во друга категорија (3).


angel Одлично!!! А може ли да има категорија во која ќе може да ставаме слики но другите да не може да ги гледаат.
slasa angelke mnogu baras
BorisVM
quote:
Originally posted by angel
Одлично!!! А може ли да има категорија во која ќе може да ставаме слики но другите да не може да ги гледаат.
Idejata za foto albumite e slikite da bidat dostapni do site, t.e. javen album.
angel Ajde forumasi....sekoj den gi proveruvam vasite sliki i da znaete...slabi ste. Jakov e najdobar a drugite slabo, slabo. Slasa od koga se sprema da stavi slika i nisto ;) Ajde, ajde, ...zivo, zivo...
slasa aco aj postavija mojata slika da me vidi angelcevo
The`bItCh a do koga jas ova kje go chitam pri sekoj obid da stavam sliki!? Error! File did not upload to system please contact the system administrator prvo mislev deka e do mozilla.. probav da stavam preku opera pa preku explorer i istoto go pishit stalno.
angel The bItCh mozebi stavas pregolemi sliki. I jas imav takov problemi na pocetokot. Potoa napraviv pomali slikicki i sega e vo red. Jas sakam da prasam: Zosto pisuva na Photo Albums deka imam staveno 37 sliki a jas imam 50 slikicki i ne prima poveke?
The`bItCh e da mnogu se golemi.. 15kb 100 so 75 vo pravo si angelA trebit da gi smalam.. haha:)) ne e do goleminata neshto drugo e problem[:(]
OooOo The`bItCh, Gif, JPG, JPEG i png se dozvoleni formati. Koj format se tvoite sliki?? Da ne se BMP ili TIFF?
The`bItCh jpg se site..
OooOo
quote:
Originally posted by angel
Jas sakam da prasam: Zosto pisuva na Photo Albums deka imam staveno 37 sliki a jas imam 50 slikicki i ne prima poveke?
Ima verovatno nekoja greshka, pa zatoa pokazhuva 37 sliki. Inaku limitot e 50 sliki i 10 kategorii, povekje od toa nemozhe.
OooOo The`bItCh, aj probaj sega ...
The`bItCh probav pero:)) Error! File did not upload to system please contact the system administrator pojke ne se ni obidvam da stavam:))
wolf_pack isto i jas dobivam, Error! Invalid character or bad word in any of the text fields. Please correct and try again. a smeniv goleminata na site sliki ispod 70 kB kako sho i se trazhe. Sho e problemot?
wolf_pack sea na Internet Explorer go dobivam ova: Error! File did not upload to system please contact the system administrator ???
deni POJMA VI NEMATE